Karnevaly na Kanárskych ostrovoch

16.10.08 12:54:06

Karnevalov, teda prehliadok kostýmov a latinskoamerickej hudby, sa na Kanárskych ostrovoch koná každý rok niekoľko. Najväčšieho ohlasu dosiahli na Tenerife a na Gran Canarii. Často sú dokonca prirovnávané k samotnému karnevalu v  Rio de Janeiru. Karnevaly sa obyčajne konajú vo februári, na Tenerife začína zhruba dva týždne pred popolcovou stredou. Na Gran Canarii vychádzajú ľudia v extravagantných kostýmoch do ulíc, keď karneval na Tenerife končí. Obdobie tanca, hudby a všeobecnej zábavy trvá približne 14 dní.

Asi najdôležitejšou súčasťou každého karnevalu je pouličný sprievod, kde ľudia predvedú svoje často veľmi pracné a dlho pripravované kostýmy. Na ulici môžete vidieť tiež vyzdobené alegorické vozy. V centre usporiadajúceho mesta je postavené javisko, na ktorom se hrajú koncerty,  divadlo a robia  rôzne súťaže. Môžete sa tu stretnúť s tzv. „Las Murgas“, ktorí spievajú svoje vlastné piesne, ktoré reflektujú politické a sociálne témy s výdatnou porciou irónie, humoru a nadhľadu. Tzv. „Las Comparsas“ okrem toho ešte tancujú a „Las Rondallas“, ktorí sú typickí pre Tenerife, sú mužské alebo zmiešané zbory.

Veľmi očakávaná je voľba kráľovny karnevalu, ktorá potom vládne celému karnevalovému dianiu a získa čestné miesto pre svoj alegorický voz, z ktorého dozerá na svojich poddaných. Kráľovna musí býť pôvabná a mať zaujímavý  kostým, ktorý podčiarkne jej krásu. Malé slečny zase súťažia o titul princezny karnevalu.

Celý karneval zakončuje pohreb veľkej sardinky, ktorá je tvorená obrovskou drevenou konštrukciou, ktorú musí niesť niekoľko ľudí. Muži i ženy se prezlečú do čierneho a cestou k moru nariekajú a hlasno kričia. Potom obrovskú sardinku obradne spália. Býva vyplnená raketkami, takže nakoniec môžu účastníci karnevalu pozorovať prekrásny ohňostroj.

Na rozdiel od karnevalu v Riu, kde sprievod tvoria organizované a vybrané skupiny ľudí, na Kanárskych ostrovoch sa do osláv zapájajú skoro všetci. Často sa do víru farieb, tanca a hudby nechajú vtiahnúť aj turisti. Pokiaľ ste sa teda na nejaký ozajstný karneval chceli niekedy pozrieť alebo sa stať priamymi aktérmi téjto zábavy, a Rio de Janeiro je pre vás predsa len trochu od ruky, vyberte sa na Kanárske ostrovy. určite to pre vás bude nezabudnuteľný zážitok!

Posledné zaujímavosti...

23.02.2012 Kvetinový festival
29.12.2011 Calçots
11.02.2011 Teatro Cuyás

Naposledy v diskussi...

15.04.2012 Dovolenka na Kanárskych ostrovoch
19.12.2011 bellavista
23.07.2011 El Hierro
22.07.2011 so stravou/bez stravy

Posledná fotografia...

Gran Canaria
Lanzarote
Tenerife
nad hladinou
rozhľad