Detektívky z Kanárskych ostrovov

Detektívky z Kanárskych ostrovov
16.10.08 13:34:20

Helena Hardenová je autorkou detektívnych príbehov, na ktorých je zaujímave tiež to, že sa všetky odohrávajúna Kanárskych ostrovoch. Hrdinkou šiestich doteraz vydaných detektívok je Zuzana Wilder, takisto to bude aj v knihe siedmej, ktorá ma vyjsť v budúcom roku.Pretože si Helena Hardenová nemohla vybrať na ktorom z ostrovov by sa mali príbehy odohravať, zločiny sú páchane stále na inom ostrove.

Ak máte radi detektívky, alebo ste si Kanárske ostrovy obľúbili rovnako ako Helena Hardenová, určite si niektorú z kníh prečítajte. Pokiaľ sa na „Kanáry“ chystáte, pribaľte si ich do kufra. Určite sa Vám stanu vítaným spoločníkom napríklad pri relaxe na prekrásnych plážach Kanárskych ostrovov. Urývky z detektívnych príbehov nájdete na www.helenaharden.com

Kedy ste prvýkrát navštívila Kanárské ostrovy?

Bolo to určite tesne po Vianociach, len si už nepamätam či v roku 1996 alebo o rok neskôr. Každopádne je to už celkom dávno.

Prečo Vás zaujali?

Snaď preto, že som vždy mala rada ostorvy. Aj tie na riekach alebo jazerách. A preto, že prakticky z každého ostrova Kanárskeho súostrovia vidíte na nejaký ďaľší a mne sa páči vidieť cez more z pevniny na pevninu.  A tiež je na „Kanároch“ veľmi príjemne počasie.

Navštívila ste všetkých  7 hlavných ostrovov Kanárskeho súostrovia?

Áno. Už zo študíjnych dôvodov, samozrejme. Pretože keď na nejaký z ostrovov umiestním detektívny príbeh tak ho musím tiež navštíviť.  A samozrejme  tiež preto , že každý ostrov je iný a keď sa vám chce môžete v rámci jedného zájazdu navštíviť minimálne dva aj tri. Napríklad z Tenerife sa často jazdí loďou na Gomeru alebo z Fuerteventury na Lanzarote.Ale existuje veľa iných kombinácii. Medzi ostrvovmi jazdia trajektové lode a lietajú vnútroštátne linky miestnych aeroliniek Binder. Na frekventovaných trasách sa dá cez deň lietať v rozmedzí jednej alebo dvoch hodín. Napríklad letisko Tenerife Nord slúži na vnútroštátne lety, má milú atmosféru väčšej autobusovej stanice, pretože miestni obyvatelia lietajú z ostorova na ostrov za prácou alebo na návštevu príbuzných.A na letisku na ostrove La Palma, ktoré je naozaj malé a postavené v štýle kanárskych domčekov, sú na terase letiskovej budovy nielen stoličky na sedenie, ale aj biele plastové lehátka, iba bazén chýba. Aspoň zatiaľ.

Ktorý z nich máte najradšej a prečo?

Je to ostrov Tenerife, na ktorom som ubytovala aj svoju hrdinku Zuzanu. Bola som tam už veľakrát a keby som nemusela vrátiť starý pas, pozrela by som sa koľkokrát, ale bohužiaľ sa presne nepamätám. Tohto roku určite raz. Tenerife je podľa mňa zo všetkých ostrovov najrozmanitejší a najkrajší. Naviac sa uprostred týči najvýšší vrch Španielska, Pico del Teide, nech ste na ostrove kdekoľvek, buď vidíte jeho väčšinou bielu špičku alebo ju aspoň tušíte v mrakoch. Tenerife ma rovnako ako Grand Canaria  dvojité počasie, teda na juhu slnko a teplo a na severe chladnejšie, často pod markom alebo ľahké sprchy dažďa. Niekedy aj silnejšie a raz na začiatku decembra som zažila tak strašné počasie, že vietor lámal staré palmy a hádzal loďky rybárov na prístavné móla. Na Tenerife sa v jeden deň môžete kúpať v mori – pokiaľ sa samozrejme zmierite s tým, že Atlantik nie je teplé Stredozemné more, a to najmä na jar – a na horskej túre sa v rovnaký deň guľovať, pokiaľ je na Teide sneh. Naviac má Tenerife krásne zachovalé pamiatky, napríklad mesta La Orotava, Icod de los Vinos alebo La Laguna. A nesmiem zabudnúť na vnútrozemie ostrova, kde rastú na úbočiach kopcov kanárske borovice s úžasne jemným, hustým a krásne zeleným ihličím. Tiež som zažila na Tenerife jedny vianoce, ktoré sme s rodinou strávili v prenajatom dome s výhľadom na more a na vyprážanú rybu sme si kvapkali štavu z čerstvých citrónov odtrhnutých na záhrade a po mestečku v ktorom sme bývali, chodili koledníci z miestneho speváckeho zboru, na hlavách mali červené čiapočky s bielym lemovanim a bambuľou a spievali a spievali, a k ním sa pridávali predávači z obchodou a okoloidúci…Bol to veľmi pekný vianočný gýč.

Z akého dôvodu sa na ostrovy stále vraciate?

Počasie, ktoré mi vyhovuje (nemusím teplo), priateľský domorodci a tunajšia kuchyňa.

V akom ročnom období na Kanárské ostrovy obvykle chodíte?

V zime  a na jar. Podľa mna je v lete a v jeseni krásne u nás doma.

Prečo sa práve Kanárske ostrovy stali dejiskom Vašich kníh?

Od začiatku som plánovala písať sériu príbehov a ostrovy sa mi samé ponúkli. Čo ostrov, to príbeh. Pôvodne ich malo byť sedem, toľko čo hlavných ostrovov, ale nakoniec sa v siedmom zase vraciam spať na svoj obľúbený Tenerife a tiež trochu do Čiech, respektíve na Moravu. Mám rozpísaný príbeh „ Príliš mnoho strašidiel“, kde bude strašiť v starobylom kanárskom dome Casa Coleón a ešte starobylejšom moravskom hrade na Záhori. Až v ôsmom príbehu sa moja hrdinka Zuzana vypraví na Lanzarote. Tým by sa mali detektívky z Kanárskych ostrovov uzavrieť.

Je na ostrovoch nejaké miesto, ktoré je pre Vás magické a na ktorom čerpáte inšpiráciu k svojim príbehom?

Je ich viac. Mám rada záhradu domu Sitio Litre v Puertu de la Cruz na Tenerife a to nielen preto, že ho navštívila moja obľúbená Agatha Christie. Blízko Puerta de la Cruz sú aj krásne pláže s čiernym pieskom na ktoré sa dostanete iba peši a tým pádom sa na nich nemusíte boxovať s mrakmi ďaľších turistov. Jedna z nich je pod Humboltovov vyhliadkou, volá sa pláž Bolullo a zas tak úplne opustená nie je, je tam malá plážová reštaurácia aj plavčík,ale hlavne krásne modré more s belavou penou, ktorá sa rozbíja o čierne skaly a splavuje čierne zrnká piesku spať do mora. Snaď tam ešte stále je, tak krásna a relatívne nedotknutá, pretože som na nej už zopár rokov nebola, predsa len posledné roky jazdím nejako viac autom. A nakoniec pláže ostrova Fuerteventura, najmä tie na severnej strane ostrova, ktoré sú krásne a takmer prázdne, pretože príboj ja tak silný, že je takmer nemožné plávať.Avšak na južnej strane ostrova sú pláže krásne, kúpanie skvelé a stále sú tam miesta, kde môžete byť len vy, slnko, more a piesok.

Stretávate sa pri návšteve ostrovov s miestnymi obyvateľmi? Mohli by ste ich nejako charakterizovať?

Niektoríľudia, ktorí na ostrovoch žijú a pracujú tvrdia, že ostrovania sú uzavretí a na prisťahovalcov, prípadne turistov pozerajú s dešpektem. Podľa mojich skúseností je to tak jak, ako všade inde. Niekto je fajn a niekomu jednoducho nepadnete do oka. S istotou ale možem povedať, že pokiaľ sa snažíte komunikovať hoci slabou španielčinou, miestni to ocenia. A naviac tí vo vnutrozemí ani inak nehovoria. Pokiaľ mám trochu zovšeobecniť svoje skúsenosti, tak pokladníčky v hypermarketoch bývaju mladé a niekedy trochu rozptýlené, obsluha v reštauráciach naopak veľmi dobrá, personál v hoteloch veľmi prívetívý a deti sú vítané, čo veľa ľudí ocení a iný zase oceňujú, že v niektorých väčších hotelových komplexoch sú pre rodičov s deťmi vyhradené určité miesta v jedálňach alebo celé miestnosti. Na Kanárske ostrovy tiež často chodia na dovolenku aj pevninskí Španieli. Veľmi často chodia celé rodiny, vrátane babičiek, tiet, strýkov a detičiek. Mne osobne ich mentalita veľmi vyhovuje, sú priateľskí, ale nie dotieraví a povedala by som, že sa toľko netrápia tym, čo by eventuálne nastať mohlo, ale riešia veci také aké sú.

Máte nejaké ďaľšie obľúbené destinácie kam cestujete?

Zatiaľ nie, ale pretože hodlám pani Zuzanu Wilder presunúť do stredozemia, tak dúfam, že spoznám napríklad Baleáry. Služobne som bola zoparkrát v Lotyšsku a je to krásna krajina so skvelou kuchyňou, tiež sa mi páči v Budapešti, kam som taktiež cestovala zoparktáat v rámci služobných povinností. Ako súkromú turistku ma veľmi láka Francúzsko, tak dúfam, že časom zlákam nejakých priateľov a svojho muža, ktorý nerad cestuje automv a vyrazíme napríklad do Provence alebo do Bretane.

Mohli by ste uviesť pár miest, ktoré by podľa Vás turisti pri návšteve Kanárskych ostrovov určite nemali vynechať?

Na Grand Canarii oblast Playa Del Inglés, ktorá je len pre silnejšie nátury – veľké množstvo ľudí, krčiem, diskoték, hotelov a obchodov to sú tie pravé „turistické Kanáry“. Pre mňa je znesiteľných tak  5 hodín celkového pobytu, ale fakt je ten, že tam to žije vo dne v noci. A v hlavnom meste ostrova, v Las Palmas promenádu Canteras, ktorá sa tiahne okolo mora a krásny historický Kolumbov dom.
Na Fueventure pláže, pláže, pláže. Sú krásne, často prázdne a more býva teplé a vhodné na kúpanie ( na tej správnej strane ostrova). Ja osobne mám rada oblasť  La Pared, to je na tej „ nekúpacej“ strane, kde sa romantici a romantičky môžu potulovať pozdĺž mora, a mať pocit, že sú osamelí na počiatku alebo na konci sveta.
Na Tenerife na výlet lanovkou na vrch Teide, býva veľká rada, ale je to zážitok. Samozrejme podľa mňa sa dá na Tenerife vidieť všetko a všetko popísať neviem.
La Palma hlavné mesto ostrova Santa Cruz de la Palma, podľa mňa jedno z najkrajších hlavných miest (aj keď je to podľa našich merítok skôr mestečko), leží pri mori, má prímorskú promenádu a krásne historické centrum. Nebýva tu mnoho turistov, zato je tu veľa obchodov so starožitnosťami.
Na Lanzarote vlastný dom Césara Manriqueho, architekta, ktorý dokázal svojími stavbami podčiarknuť krásu kanárskej prírody a jeho stavby krášlia hlavne Lanzarote, ale aj Tenerife.
Na Gomere určite vnútrozemie ostrova s národným prakom Garajnay, kde rastú krásne vavrínove lesy, krásny je aj pohľad z výšky na mestečko Agulo, z neho z podobného mestečka Garrayonay (Tenerife) a tiež trochu Candelaire (Tenerife) som poskladala mestečko La Santa, v ktorom žije moja hrdinka Zuzana.
Na El Hierro je to oblasť Sabinar s jalovcovými stromami. Ohnutými takmer do pravého uhla a vlastne celá atmosféra ostrova na konci sveta, ktorým Hierro až do Kolumbových výprav oficiálne bol.

Doposiaľ vyšlo v nakladateľstve MOBA :

  • Príliš mnoho náhod v Tenerife Mar ( 2004 )
  • Smrť starého záletníka ( 2005 )
  • Smrť má hlad ( 2005 )
  • Záhada vily Herbst ( 2006 )
  • Nezvestný z El Hiero ( 2006 )
  • Smrť vo vavrínovom lese  ( 2007 )

Posledné zaujímavosti...

23.02.2012 Kvetinový festival
29.12.2011 Calçots
11.02.2011 Teatro Cuyás

Naposledy v diskussi...

15.04.2012 Dovolenka na Kanárskych ostrovoch
19.12.2011 bellavista
23.07.2011 El Hierro
22.07.2011 so stravou/bez stravy

Posledná fotografia...

Gran Canaria
Lanzarote
Tenerife
nad hladinou
rozhľad