Kanárske ostrovy - Základné informácie

(pages) > > > Základné informácie

Cestovné doklady

Občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup na Kanárske ostrovy platný cestovný pas, vízum potrebujú iba v prípade, ak tu chcú stráviť viac než tri mesiace alebo vykazovať zárobkovú činnosť. Pokiaľ sa chystáte na územie ostrovov šoférovať, nemali by ste si zabudnúť platný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Napriek tomu, že sú Kanárske ostrovy ako súčasť Španielska členom Európskej Únie, stále tu platia colné predpisy, ktoré je nutné dodržiavať. Z ostrovov si môžete odniesť 1 kartón cigariet, 2 l vína a 1 l liehovín. Pre tento typ prevážaného tovaru musíte mať minimálne 18 rokov. Obmedzenia sa týkajú aj iných výrobkov, napr. suvenýry môžete vyvážať v hodnote asi 160 Eur. Najlepšie  sa je o aktuálnych colných predpisoch informovať pred odjazdom alebo sa na mieste pobytu poradiť s delegátmi cestovných kancelárií.

Jazyk

Úradným jazykom na Kanárskych ostrovoch je španielčina, nejaké rozdiely oproti kontinentálnemu Španielsku existujú, ale nie sú príliš výrazné. Okrem zapadnutých dediniek a zriedka navštevovaných častí ostrova sa väčšinou dohovoríte nemecky, anglicky, niekedy aj francúzsky. V reštauráciách sa nemusíte obávať nepríjemnného prekvapenia nad doneseným jedlom, jedálne lístky sú takmer vždy viacjazyčné.

Mena

Na Kanárskych ostrovoch je oficiálnym platidlom Euro, ktoré má v súčasnej dobe (júl 2008) kurz   30, 126 Sk.

Čas

Časový posun oproti Slovenskej republike je mínus 1 hodina, čo znamená, že po prílete si treba posunúť ručičky hodiniek o hodinu dozadu. Majú zavedený zimný aj letný čas, prechody medzi nimi sa odohrávajú poslednú nedeľu v marci a poslednú nedeľu v októbri.

Pitná voda

Veľmi dôležité je dodržiavať pitný režim. Voda z kohútikov je pitná, ale nie je príliš lahodná, lebo sa jedná o odsolenú morskú vodu , ktorú doporučujeme využiť skôr na varenie. V obchodoch je k dispozícii veľký výber balených vôd.

Tiesňové volania

Jednotné číslo pre  tiesňové volania je 112.

Nákupy

V okolí turistických miest sa nachádza veľa obchodných centier, kde zoženiete všetky dôležité potraviny. Tieto podniky majú väčšinou otvorené od pondelka do soboty od 9 do 21 hod. Turisti si často ako suvenýry vyberajú remeselné výrobky, ktoré môžete kúpiť v menších obchodíkoch umiestnených napr. pozdĺž pláží alebo v mestách. V menších obchodoch často dodržujú siestu medzi 2 a 5 hodinou popoludní. O cenách sa môžete dohadovať. Vo veľkých obchodoch nie je problém platiť kreditnou kartou, do tých menších a na trhovisko si so sebou vezmite radšej hotovosť. Obecne môžeme povedať, že ceny na Kanárskych ostrovoch sú o niečo vyššie ako u nás. Niektoré výrobky, medzi ktoré patrí alkohol, cigarety, parfémy a elektronika, sú často naopak lacnejšie. Je to pozostatok doby, keď boli ostrovy bezcolnou zónou.

Otváracia doba pamiatok a úradov

Väčšinu pamiatok a múzeí môžete navštíviť od utorka do piatku od 10 do 14 hod a potom až od 17.hodiny do 8. hodiny večernej. Zatvorené býva počas štátnych a cirkevných sviatkov, čo platí aj pre úrady. Doporučujeme sa však o otváracej dobe detailne informovať pred plánovanou návštevou vybraného objektu.

Turistické informačné kancelárie

Tieto kancelárie, ktoré poskytujú turistom informácie o danom regióne, ubytovaní, reštauráciách a pod., sa nachádzajú takmer v každom väčšom turistickom stredisku. Zdarma vám tu spravidla poskytnú tiež mapky a informačné brožúry.

Elektrické napätie

Väčšinou sú na ostrovoch zásuvky s napätím 220 V,  rovnaké ako u nás, výnimočne sa môžete stretnuť s napätím 125 V. Adaptéry sú  bežne k dispozícii v obchodoch s elektrospotrebičami.

 

Posledné zaujímavosti...

23.02.2012 Kvetinový festival
29.12.2011 Calçots
11.02.2011 Teatro Cuyás

Naposledy v diskussi...

15.04.2012 Dovolenka na Kanárskych ostrovoch
19.12.2011 bellavista
23.07.2011 El Hierro
22.07.2011 so stravou/bez stravy

Posledná fotografia...

Gran Canaria
Lanzarote
Tenerife
nad hladinou
rozhľad