Kanárske ostrovy - Doprava

(pages) > > > Doprava

Doprava na ostrovy

Lietadlom

Ceny spiatočných leteniek zo SR na Kanárske ostrovy sa pohybujú okolo 9 – 11 tis. Bez letiskových poplatkov a palivových príplatkov. Lacnejšou možnosťou je využiť služby nízkonákladových leteckých spoločností a letieť napríklad z letísk v Nemecku.

Letiská sa nachádzajú na všetkých siedmych ostorovoch, na Tenerife a Grand Canarii a Lanzarote prilietavajú takmer všetky medzinárodne lety a lety zo Španielska, tie ostatné sa zameriavajú predovšetkym na medziostrovnú dopravu.

Najväčším letiskom je Las Palmas na Grand Canarii, ktoré ročne odbaví okolo 10 mil. turisto. Zo všetkých medzinárodných letísk sa môžete dostať autobusom, taxikom alebo autom, ktoré si môžete na letisku požičať.

Na Kanárske ostrovy sa turisti samozrejme tiež vydávajú vrámci organizovanej turistiky – mnoho cestovných kancelárií sem pravidelne usporadúva letecké zájazdy. Ceny za tyždenný pobyt sa u last minute zájazdov pohybujú väčšinou nad 11 tisíc ( spravidla 12 – 13 tis.), s tým, že letiskové poplatky bývajú naviac cca 4 tisíc.

Trajektom

Na „Kanáry“ sa môžete dostať tiež trajektom, ktorý jazdí zo Španielského Cádizu, mesta ležiaceho na západnom pobreží kontinentálneho Španielska. Trajekt plaviaci sa na Grand Canarii je však pomerne drahou variantou, naviac cesta trvá asi 30 hodín. Ďaľšou možnosťou je priplávať na ostrovy z nejakého iného ostrova v Atlantickom oceáne, napríklad z Madeiry.

Doprava na ostrove

Na väčších ostrovoch môžete cestovať bez problémov autobusom, len do odlahlejších častí a malých dediniek jazdia autobusy napríklad len dvakrát denne. Autobusy však väčšinou nezachádzajú do horských oblastí, teda ak chcete objavovať ostrovnú prírodu,nie je doprava autobusom to pravé orechové.Naviac ceny lístkov sú na väčšie vzdialensoti pomerne nákladné, preto doporučujeme ich služby využiť len pre krátke výlety z mesta či z miesta vášho ubytovania. Využívať služieb taxi nie je nijako zložité, pretože taxíkov je na ostrove veľké množstvo, ceny nie sú nijako závratné, zadarmo to však samozrejme nie je.

Najlepšou možnosťou, jako ostrov alebo viacero ostrovov precestovať je požičať si auto. Nájsť požičovňu aút nie je žiadny problém, dobré je prejsť ich viac a porovnať ceny, lebo tie sa môžu aj u rovnakých typov  aut líšiť. Požičiať si môžete tiež motorku. Na požičanie auta budete potrebovať vodičský preukaz, ktorý by mal byť platný už minimálne dva roky, dalšou obvyklou podmienkou je vek vodiča nad 21 rokov.

Cesty sú na ostrovoch kvalitné, len si dajte pozor ak pojdete do hôr, tam sú cesty úzke a mnohé zákruty nie su veľmi bezpečné. Na takýchto úsekoch je zvykom pred zákrutou trúbiť a tak na seba upozorniť. Cena benzínu je pomerne priaznivá, je nižšia než v kontinentálnom Španielsku.

Doprava medzi ostrovmi

Pokiaľ nechcete celú dovolenku stráviť na jedom ostrove, môžete využiť medziostrovnú dopravu. Lety medzi ostrovmi trvajú okolo pol hodiny, najdlhší let z Lanzarote na La Palmu trva 70 minút. Ako už bolo spomenuté letiská nájdeme na každom zo siedmych ostrovoch, avšak nie z každého ostrova sa dostanete na akýkoľvek iný. Napríklad z La Gomery sú dostupné iba Grand Canaria a Tenerife. Ďalšou možnosťou, ako cestovať medzi ostrovmi je využiť trajektovú dopravu.

 

Posledné zaujímavosti...

23.02.2012 Kvetinový festival
29.12.2011 Calçots
11.02.2011 Teatro Cuyás

Naposledy v diskussi...

15.04.2012 Dovolenka na Kanárskych ostrovoch
19.12.2011 bellavista
23.07.2011 El Hierro
22.07.2011 so stravou/bez stravy

Posledná fotografia...

Gran Canaria
Lanzarote
Tenerife
nad hladinou
rozhľad